| OrangeWind a întrebat:

Imi poate da cineva un site sau imi poate scrie si mie temperaturile medii si precipitatiile in America pe zonele de clima? Ca eu nu gasesc si imi trebuie la geografie.

Răspuns Câştigător
1 răspuns:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Statele Unite ale Americi au o suprafata egala cu cea a Europei, cu mai multe tipuri de clima. In statele din sud langa Golful Mexic, vara este fierbinte si iarna calda. In centru si nord-est vara este fierbinte si iarna friguroasa, mai ales in Minesota si Dakota, unde nu se simt influentele climei moderat-oceanice, in partea de nord se simt influentele climei polare. Zonele muntoase din vest au clima friguroasa iarna datorita inaltimi, iar zapada poate persista pana in luna iulie. In nord-vest si in California, vara este fierbinte si iarna blanda. Temperatura variza in iulie intre 18? C in Seattle si 28? C in New Oleans, iar in ianuarie, intre -10? C la Minnieapolis si 13? C la Los Angeles. Cantitatea de precipitatii variaza de la peste 100 cm pe coasta de est si de sud, la 50 cm in bazinul fluviului Mississippi si mai putin de 25 cm in zonele muntoase din vest. Precipitatiile sunt foarte abundente in apropierea coastei de vest, in Wasington si Oregon - 80 cm in zonele joase si 100-150 in zonele muntoase. Coborand insa spre California, precipitatiile devin tot mai rare, ajungand la o cantitate medie de 25 cm in Los Angeles.
http://www.tourismguide.ro/x/statele_unite_ale_americi/