| StanGabriela1998 a întrebat:

Imi poate da si mie cineva 30 de formule chimice cu nemetale? Va rog frumos?

5 răspunsuri:
| alexs99 a răspuns:

B,C,N,O,F,H,He,Ne,Ar,Kr,Xe,Rn,Si,P,S,Cl, As,Se, Br, Te, I, At

| CryChristiAN a răspuns:

Atat de putine:
CO, CO2, CO3, O,C,B,N,Ne,Xe,He,H,S,P,F,
HCl.
A, dar stai tu ai zis FORMULE chimice cu nemetale NU FORMULE CHIMICE DE SUBSTANTE?
A, pai daca asa sta treaba, iei toate nemetalele din sistemul periodic :B,C,N,O,F,H,He,Ne,Ar,Kr,Xe,Rn,Si,P,S,Cl,As,Se, Br, Te, I, At. Si astea sunt toate formulele chimice dintr-un sistem periodic.
Acuma, tu ai zis formule chimice pentru nemetale si eu ti le-am dat, dar de ce nu te uiti si in sistemul periodic?big grin

| StanGabriela1998 explică (pentru CryChristiAN):

Imi pare rau am scris gresit imi trebuie reactii chimice cu nemetale big grin.

| CryChristiAN a răspuns (pentru StanGabriela1998):

C+O=CO2
2C +2O2=2CO2
2C+ O2= 2CO
AgNo3+ HCL= AgCl( care se depunde) + HNO3.
H2SO4 + BaCl2 = 2HCL + BaSO4
Br2+F2= 2BrF
H2 + Cl2 =2HCl
2H2+ O2 =2H2O

C6H12O6 + 6 O2= 6CO2 + 6 H2O + energie( in special reactie la nivelul corpului nostruhappy )

CH4 + 2 O2 = CO2 ( se degaja) + 2H2O

H2+ F2= 2HF
H2+I2= 2HI
N2 +3H2 =2 NH3
C + 2H2= CH4
S+ O2=SO2
N +O2 = NO2
BIne, aici nemetalele au mai multe valente si pot forma mai multe substante.
Sper sa fie de ajunshappy.

| Gabriela_Madalina_1996 a răspuns:

Gabitzo si eu caut si nu gasesc a naibi profesoara crying