| LorReen a întrebat:

Imi poate explica si mie cineva ce este "tabla galvanizata"?thinking

Răspuns Câştigător
Elianna
| Elianna a răspuns:

Este o tabla obisnuita de fier peste care s-a depus un strat de zinc, deci este practic tabla zincata si astfel nu mai rugineste.
http://www.qeuro.ro/tabla_galvanizata.html

8 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Tabla este acoperită cu un strat de zinc, cu un strat din alt material spre a mării rezistenţa împotriva coroziunii.
GALVANIZÁ, galvanizez, vb. I. Tranz. 1. A acoperi o piesă metalică cu un strat subțire de zinc, prin cufundare într-o baie de zinc topit, spre a o face mai rezistentă la coroziune; p. gener. a acoperi o piesă metalică cu un strat subțire din alt metal, depus prin electroliză. 2. (Fiziol.) A excita un țesut sau un organ al corpului printr-un curent electric continuu, în scopuri terapeutice sau experimentale. ♦ Fig. A însufleți, a stimula pe cineva. – Din fr. galvaniser.
Sursa: www.dexonline.ro
Pa, pa.

| georgesur a răspuns:

Tabla galvanizata este tabla acoperita (pentru protectie) cu un strat subtire de metal neferos(Zn, Cu, Ni, etc) printr-un procedeu electrochimic numit GALVANIZARE. Denumirea vine de la inventatorul procedeului, italianul Luigi Galvani.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Este o tabla obisnuita tratata in baie de zinc, procesul se numeste galvanizare.

| lilboutique a răspuns:

Probabil un material de constructie:d

| spiga92 a răspuns:

Este tabla acoperita cu zinc pentru a nu rugini

| EANS a răspuns:

O tabla care este tratata ca sa nu rugineasca

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este acea talba alba care nu ruginestewinking

| ralucaroibu a răspuns:

Tabla galvanizata este tabla care a fost introdusa intr-o baie de zinc sau aluminiu si pe care s-a depus, prin procesul de electroliza, un strat din materialul care se afla in baia respectiva