| legendarytonyhawk a întrebat:

Imi puteti da exemple de c.m.m.d.c si c.m.m.m.c a unor numere si explicatii?

3 răspunsuri:
| s3my a răspuns:

De exemplu pentru 32 si 160

cmmdc = 32
cmmmc = 160

daca nu intelegi de ce, te voi ajuta in continuare doar daca-mi raspunzi la intrebarea " ce inseamna cmmdc si cmmmc "

| legendarytonyhawk explică (pentru s3my):

C.m.m.d.c=produsul factorilor primi comuni si necomuni cu exponentul cel mai mic, iar c.m.m.m.c=produsul factorilor primi comuni si necomuni cu exponentul cel mai mare.

| s3my a răspuns (pentru legendarytonyhawk):

Pai si? [ vezi ca initial am facut si eu o mica greseala laughing am uitat ce inseamna cmmdc si cmmmc laughing, pentru exemplul meu, raspunsurile sunt : cmmdc=32, cmmmc =160 ]

desparte numerele in factori primi si intoarce-te la definitia pe care mi-ai dat-o mai sus.