| fyfy3 a întrebat:

Imi puteti da exemple de carti pentru elevi din clasa a5a

Răspuns Câştigător
| eprubetă a răspuns:

In primul rand roag-o pe profesoara de romana sa va dea o lista cu cartii pentru elevii de cls a 5-a!

-Elevul Dima dintr'a saptea de Mihail Drumes
-Morometii de Marin Preda
-Romanul adolescentului Miop de Mircea Eliade
astea 3 sunt carti pe care le'am citit si eu in clasa a 5-a

sper sa iti placa:*

7 răspunsuri:
| PaulaGGiyongchy a răspuns:

Ciresarii,La Medeleni, Twilight...etc

| NuConteazaCineSunt a răspuns:

Eu am sa iti spun de scriitori straini pe care le-am citit euhappy:d.
Harry Potter - J.K.Rowling (sunt 7 volume stiu ca pare mult, da trebuie sa le citesti este super tare cartea, sau cum zici tu la ceva grozav asa e si cartea asta!)

Poveste Fara Sfarsit - Michael Ende (tot o poveste superba)
Winnetou - Karl May
Insula cu elice - Jules Verne
Orasul BantuIT - Stephen King
Mancatorii De Ziduri - Serge Brussolo
20.000 de leghe sub mari - Jules Verne
Fiul Lupului - Jack London
Colt Alb - Jack London

Si daca esti amatorul cartilor mai infricosatoare, de groaza iti recomdan Serge Brussolo si Stephen King!
Stephen King - yawn saracu' vrut sa scrie carti de psihologie si i-au iesit de groazalaughing.

Daca vrei si de scriitori romani:
Recreatia mare - Mircea Sambreanu
La Medeleni - Ionel Teodoreanu (3 volume, cartea super)
Ciresarii - Constantin Chirita (5 volume, super tare)
Toate Panzele Sus - Radu Tudoran (nu e chiar de clasa a5a de e super cartea)
Fram Ursul Polar - Cezar Petrescu
Robinson Crusoe - Daniel Defoe

Sper ca te-am ajutat!
O dimineata placuta!
Bye!

| 2hard4u a răspuns:

Iti zic eu sa citesti amintiri din copilarie de ion creanga daca nai citit-o pentru ca e super cartea si merita citita...

| AugustaD a răspuns:

Eleada odiseea eneida big grin

| AugustaD a răspuns:

Elada odiseea eneidabig grin

| Wildie a răspuns:

Ciresarii,La Medeleni vol 1

| ReggaeGirl a răspuns:

Singur pe lume de Hector Malot este o carte foarte frumoasa pentru elevii din clasa a V-a! Sau Cuore inima de copil...Ciresarii,la medeleni.Sunt multe carti frumoase.