| DyannaDya a întrebat:

Imi puteti da niste exemple de solidificare...la fizica?big grinD Mss! Fundita pentru cele mai multe ex :X

Răspuns Câştigător
| alexmircescu13 a răspuns:

Solidificarea inseamna modificarea starii de agregare a unei substante, din lichid in solid. Cel mai des folosit exemplu e inghetarea apei. Punctul de topire/solidificare difera de la un material la altul. Alte exemple - cositorul(la temperatura camerei e solid, prin incalzire devine lichid), untul(la frigider e solid, expus la soare devine lichid), etc.