| sloan30bianca a întrebat:

Imi puteti da si mie cateva curiozitati despre sticla? Funda pentru cele mai inteligente raspunsuri

7 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
La ce îți trebuie ție atâtea curiozități?
Mai ai o postare!
Pa, pa.

| valentingb a răspuns:

Sticla e facuta din nisip(90 si ceva %)
sticla apare si atunci cand un fulger trasneste plaja(temperatura topeste nisipul
sticla nu e transparenta.Cea mai transparenta sticla pentru constructii are 99.7% transparenta. este si mai pura dar e foarte scumpa
sticla securizata nu taie
atata stiu eu

| dudae2 a răspuns:

Pai, geamul este facut din sticla, iar oglinzile se fac dintr-un geam acoperit cu un strat fin de argint, sticla se poate recicla, Cea mai veche sticla este sticla vulcanica, Cel mai vechi obiect din sticla propriu-zisa se considera o amuleta albastra, Se estimeaza ca producerea unor vase in intregime din sticla a inceput cu 700 de ani i.e.n., Cristalul este o sticla in care sodiu si calciul au fost inlocuiti cu potasiu si plumb. Sper ca iti vor fi de folos aceste informatii. Funda? big grin

| manke a răspuns:

Salut. Incearca pe site-ul asta: http://www.poftim-cultura.ro/.

| dianika15 a răspuns:

Stiati ca...

* Sticla are nevoie de 1000000 de ani pentru a se descompune in bucatele mici?
* Prin reciclarea unei tone de sticla se economisesc 1.2 tone de materii prime ( soda, nisip, feldspat)?
* Sticla poate fi reciclata la nesfarsit fara sa isi piarda din calitati?