| SandraC a întrebat:

Imi puteti da va rog cateva curiozitati ale curentului electric? Spre exemplu:Stiati ca? Va multumesc.

Răspuns Câştigător
| TomaKa1900 a răspuns:

Stiai ca conductorul se incalzeste daca e conectat la o sursa? Stiai ca daca pui o sarma pe un cerc (de 3-4 ori) si il conectezi obtii o bobina? Stiai ca solutiile "sarate" sau chimice sunt bune conductoare de curent?

3 răspunsuri:
| ClaudiuEly a răspuns:

Stiati ca daca conectezi o bobina la o sursa elecrica acea bobina devine magnet?

| Tabaka a răspuns:

Daca mai ai cartea de ed. tehnologica sau de fizica din cls a 7 a gasesti acolo destule rubrici stiati ca... Bafta!