| silviu20 a întrebat:

Imi puteti da si mie niste exemple de orase balcanice funda

Răspuns Câştigător
| FiddleStick a răspuns:

Salonic,Nis,Banja Luka,Sarajevo,Ankara,Sofia, Izmir, Atena

2 răspunsuri:
| MMihai a răspuns:

Http://www.primariacraiova.ro/......let/portal
În perioada 30 Noiembrie - 02 Decembrie 2007, reţeaua celor mai importante oraşe balcanice a organizat cea de-a opta întâlnire, numită "Conferinţa Internaţională a Primarilor din cele mai Importante Oraşe Balcanice", iar în acest an, oraşul Novi Sad din Serbia a fost gazda evenimentului.
Reţeaua Balcinet reuneşte 32 de oraşe din 8 ţări balcanice. În acest an, au participat delegaţii din următoarele oraşe: Salonic - Grecia, Nis - Serbia, Banja Luka şi Sarajevo - Bosnia? Herţegovina, Craiova - România, Korce şi Tirana - Albania, Ankara - Turcia, Skopje şi Kumanovo - Macedonia, Sofia - Bulgaria.

| anaireves a răspuns:

Daca esti confuz, gandestet ce tari fac parte din asa zisele tari balcanice (Albania, Bosnia Hertegovina, Bulgaria, Muntenegru, Grecia, Macedonia, Serbia) in principal aceste ar fi, ca apoi mai putin de jumatate din teritoriul tarilor (Croatia, Slovenia, Romania, Turcia) sunt balcanice.
Eu una m-as gandi intai la capitalele lor: Sofia, Belgrad, Tirana, Sarajevo, Podgoriţa, Skopje, Zagreb, Ljubljana, iar apoi sa cauti alte orase mai importante, Burgas, Varna, Ruse, Novi Sad, Pristina, Nis, Subotica...si tot asa. sper sa te fi ajutat cumva.