| ZoeyMe a întrebat:

Imi puteti da un exemplu de cum se analizeaza o locutiune adjectivala?

Răspuns Câştigător
| Azµre a răspuns:

„Lasati imparatului cununa sa cea fara de prihana."

(M. Sadoveanu)

cea fara de prihana = locutiune adjectivala (pura, neprihanita) alcatuita din substantivul "prihana" si prepozitia compusa" fara de", insotita de articolul demonstrativ adjectival "cea", genul feminin, numarul singular, cazul acuzativ, gradul de comparatie pozitiv, functie sintactica de atribut adjectival.

2 răspunsuri:
| dcosmina16 a răspuns:

=loc adj, se acorda in gen, nr si caz cu subst det.,(gen, nr, caz)grad(daca are)fs

| dcosmina16 a răspuns:

F.s de.