| JoJo11 a întrebat:

Imi puteti da un site de verbe in franceza de gr1 si a2a? Va rog!
Funda?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Funda? happy

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Http://www.corectarealimbajului.ro/....../index.php
In grupa 1 intra verbele al caror infinitiv prezent are terminatia in er
in grupa 2a, verbele care se termina la infinitiv in ir si la participiu prezent in issant[ex.finir-finissant,remplir-remplissant]
in gurupa 3a verbele cu infinitivul in ir darcare spre deosebire de verbele din grupa a 2a, au participiu prezent in ant[ex.partir-partant,venir-venant],si verbele cu infinitivul in oir[ex. voir, puvoir] sau in re[ex. faire, rire]

| JoJo11 explică (pentru anonim_4396):

Multumesc

| anonim_4396 a răspuns (pentru JoJo11):

Cu placere! happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Funda? happy