| 441uwaua a întrebat:

Imi puteti recomanda o culegere care sa contina toate eseurile pentru bac la limba romana (profil uman) sa fie cat mai bune si complexe?

1 răspuns:
| Ariana131 a răspuns:

Nu mai învățați după culegerile cu eseuri pentru al treilea subiect. Nu exista eseuri bune și complexe, majoritatea culegerilor nici nu respecta reperele care se cer pentru elaborarea eseului. Toate eseurile(majoritatea) se vor face in clasa, de către profesori, după ce termina materia, adică undeva la începutul semestrului al doilea(acum ca e cu module, habar n am cand începe.). O colega a învățat după o culegere toate eseurile și nu a reținut nimic din ele pentru ca erau prea pompoase și abia a reușit sa ia 6, 30. Roagă l pe profesorul tău sa te ajute in elaborarea eseurilor după reperele date. La niciun subiect nu s-a cerut de exemplu sa povestești despre viața poetului/prozatorului, dar in unele culegeri apar paragrafe care nu ar trebui învățate. Dacă însă vrei o culegere pentru subiectul 1 si 2 iti recomand de la Booklet "Ghid complet pentru bacalaureat, 80 de teste complete". Însă nu învață eseurile de la final pentru ca, din nou, nu respecta reperele, doar dacă vrei sa iei câte o idee. Multă bafta. Profesorii ar trebui sa va ajute cu eseurile.dar na