| Sophie02 a întrebat:

Imi puteti spune cand este verbul "a fi" predicat verbal? Ma refer la lista aceea cu care se poate inlocui : a exista, a se afla etc. nu le mai stiu pe toate. Multumesc happy

Răspuns Câştigător
| alexbos1 a răspuns:

Pai,verbul ''a fi'' are valoare predicativa cand se poate inlocui cu:
a se gasi; a exista; a se afla; a se duce; a costa; a se petrece; a se intampla; a se implini; a volora.
Valoare Auxiliara:cand ajuta la formarea modului conjunctiv ex:as fi invatat; as fi mancat.
Val copulativa:Cand intra in componenta unui predicat nominal impreuna cu un nume predicativ.
Sper ca te-am ajutatbig grin Funda?