| Overdose_4833 a întrebat:

Imi puteti spune cateva mituri despre pubertate va roog?sad

Răspuns Câştigător
| andra_9523 a răspuns:

Depinde ce anume vrei sa afli despre pubertate. uite cateva mituri- Orice femeie are sangerari o data pe luna.
- Orice femeie are ovulatie o data pe luna.
- Daca o femeie are menstruatie atunci nu este insarcinata.
- O femeie nu poate sa ramana insarcinata in timpul menstruatiei.

Propozitiile de mai sus sunt doar mituri. Toate femeile sunt diferite.
• Acneea se vindeca la soare : Fals Expunerea la soare nu trateaza acneea ci, dinpotriva o agraveaza. Sedintele de bronzare artificiala sunt si mai nocive provocand dilatarea vaselor de sange si stimularea secretiei de sebum.
• Acneea este o boala infectiosa. Fals. Acneea nu se transmite la alte persoane iar examenul bacteriologic si autovaccinul este inutil intrucat, stafilococul auriu nu este o cauza a acneei ci o manifestare a ei.
• Acneea este legata de alimentatie. Partial adevarat. Desi acneea nu este direct influentata de alimentatie s-a constatat ca persoanele slabe, care fac miscare, au nivel al testosteronului, (hormon masculin vinovat de aparitia acneei) mult mai scazut.
• Acneea nu are legatura cu igiena Adevarat. Persoanele fac acnee indiferent de gradul de igiena. Mai mult, o curatarea excesiva a tenului cu diverse produse de peeling, poate sensibiliza tenul si provoca pusee de acnee.
• Acneea are legatura cu viata sexuala Fals. Dermatologii nu au descoperit nici o legatura intre acnee si activitatea sexuala sau frecventa actului sexual.

5 răspunsuri:
| YukikoMaya a răspuns:

Si eu caut:p

| YukikoMaya a răspuns:

Nu pot sa-mi votez raspunsul:-l

| BogdanFnky a răspuns:

OO suntem toti din aceeasi clasa :X sunt bogdan X:X:X:X

| BogdanFnky a răspuns:

1)Odata cu pierderea in greutate, penisul se mareste
2) Cearcanele vizibile, cresterea pronuntata a parului pe anumite zone si abilitatea scazuta de a mentine o erectie sunt cateva dintre simptomele masturbarii excessive
3) Persoanele virgine nu pot experimenta orgasmul la primele contacte sexuale
4) Afrodisiacele pe baza de plante nu functioneaza
5) Folosirea a doua prezervative suprapuse in timpul aceluiasi act sexual ofera mai multe siguranta
6) Daca o femeie face dus sau urineaza la finalul actului sexual, riscul sarcinii se reduce considerabil
7) Nu poti ramane insarcinata la primul contact sexual.
8) Exista o varsta la care trebuie sa-ti incepi viata sexuala.
9)Daca un adolescent isi rade parul, acesta va creste mai des.
10) Prezervativul este 100% sigur impotriva bolilor cu transmitere sexuala si a unei sarcinii nedorite
11) Nu poti ramane insarcinata daca faci sex in timpul menstruatiei
12) Sexul reduce performantele fizice.

| alexandra_1890 a răspuns:

Iauite-mi colegutszele pe unde cauta ele mituri! stai lin si eu aveam de gand sa intreb da dca ai intrebat tu mai binelove struck hai v-am pupat:*