| GabitzuDragutzu a întrebat:

Imi puteti spune cum s-au format lagunele?

Răspuns Câştigător
| SamSon a răspuns:

Lagunele sunt lacuri din regiunile litorale, rezultate în urma închiderii golfurilor prin cordoane de nisip (granduri); construite de curenții de apă și valuri. Pot avea apă sărată, salmastră sau dulce. Exemple de lagune sunt:
Lacul Razelm
Lacul Siutghiol.

7 răspunsuri:
| SamSon a răspuns:

Lacurile, mai exact depresiunile lacustre, care se formeaza sa tarmul marii ca urmare a actiunii combinate sau individuale a proceselor amintite mai sus, sunt de doua tipuri si anume : lagune marine atunci când lacul provine din închiderea unui golf marin si limane marine atunci când lacul format se gaseste în gura unei vai mult largita de abraziune.
Lagunele marine se formeaza, de obicei, în sectoarele tarmurilor joase, de acumulare si izolate, ferite de actiunea mareelor cu amplitudine mare, dar supuse unor curenti litorali. La aceste conditii generale se mai adauga existenta unor cantitati importante de aluviuni aduse de râuri.
Lagunele se mai formeaza si în sectoarele cu tarm înalt, unde promontoriile constituie puncte de sprijin pentru fixarea cordoanelor si perisipurilor. Tarmurile care sunt constituite din bare litorale si în care sunt incluse cordone marine reprezinta 13 % din lungimea totala a tarmurilor.

| GabitzuDragutzu explică (pentru SamSon):

Esti foarte destept dar nu am intrebagt de tipuri asa ori ce la guna daca ai putea mai pe scurt ti-as da fundita.3-4 rainduri daca poti.

| GabitzuDragutzu explică (pentru SamSon):

BRAVO maaaaaaaaaaaaaaaa!

| SamSon a răspuns (pentru GabitzuDragutzu):

Sa traiesti! bafta

| GabitzuDragutzu explică (pentru SamSon):

Si tie daca o sa ai nevoie!

| SamSon a răspuns (pentru GabitzuDragutzu):

Lagunele sunt lacuri din regiunile litorale, rezultate în urma închiderii golfurilor prin cordoane de nisip (granduri); construite de curenții de apă și valuri. Pot avea apă sărată, salmastră sau dulce. Exemple de lagune sunt:
Lacul Razelm
Lacul Siutghiol.

| DaNyHoOp3r2013 a răspuns:

Lagunele sunt lacuri din regiunile litorale, rezultate în urma închiderii golfurilor prin cordoane de nisip (granduri); construite de curenții de apă și valuri. Pot avea apă sărată, salmastră sau dulce. Exemple de lagune sunt:
Lacul Razelm
Lacul Siutghiol.

| AndresSB a răspuns:

Https://epicfreeprizes.com/? ref=1903263 Un vot va rog urgent happy