| vladi123 a întrebat:

Imi puteti spune niste definitii poetice pentru poezie?

Răspuns Câştigător
| dannyella15 a răspuns:

Poezia-trandafir rosu, maret, ale carui petale nu se vor vesteji niciodata
poezia-vers divin, scris cu argint ce va ramane mereu intiparit in adancul sufletului
poezia-cantec nemuritor, glasul sufletului...etc
Sper ca te-am putut ajuta

2 răspunsuri:
| MariaO a răspuns:

Buna!
"Painting is silent poetry, and poetry is painting that speacasa"
Sper sa iti placa big grin

| Alexandraaaaa2696 a răspuns:

Buna. Poezia este creatia literara care exprima ori sugereaza o idee, o emotie, un sentiment, o stare sufleteasca, apeland la imagini artistice, la cuvinte cu sens figurat, avand - din punct de vedere formal - armonie si ritm.