| florinipad a întrebat:

Salut,imi puteti da si mie un exemplu la orice poezie despre semnificatia titlului? Sau orice... un exemplu, definitii... ceva.

Răspuns Câştigător
| ĄĿiŒ a răspuns:

O am ceva nuumai bun pentru tine laughing :

# In relatie cu textul citat, poezia (...) de (...), titlul este sugestiv deoarece denumeste : elementul central descris / momentul surprins al zilei / anotimpul surprins

# In primul rand, titlul confirma caracterul de pastel al textului.
# El denumeste elementul prezentat printr-o serie de imagini artistice (exemple).
#In realizarea acestor imagini poetul foloseste o gama variata de figuri de stil (exemple)
#In al doilea rand, din punct de vedere stilistic titlul e alcatuit din... (metafora/epitet/simbol)
#Din punct de vedere morfologic titlul e alcatuit din...( sunbstantiv si adjectiv etc.)
#Asadar titlul (...) sintetizeaza frumusetea tabloului fiind sugestiv pentru creatia lui (...)

Sper sa intelegi ce am scriswinking Oricum succes!

1 răspuns:
| Houstain a răspuns:

Poţi să începi aşa : „Titlul este un macrosemn ce îndeamnă la lectură, fiind alcătuit din..." şi spui din ce e format( ex: un substantiv comun şi un adjectiv propriu-zis etc.). În unele poezii, poţi să spui că titlul constituie motivul central al poeziei. Eventual, poţi să spui dacă este o figură de stil sau o imagine artistică în titlul.