| mirella_6721 a întrebat:

Imi puteti spune si mie ce insemna constructiile pleonastice?:*FUNDA

Răspuns Câştigător
3 răspunsuri:
| ALYNAMARYA a răspuns:

Presupun ca pleonasmele, cum ar fi: mos batran, cobor jos, urc sus, ies afara. de ex daca spui ca urci sus, automat nu poti sa urci jos. sper ca ai inteles :*

| GoBackInFuture a răspuns:

Constructiile pleonastice sunt constructiile in care se repeta inutil aceeasi idee, fara ati da seama de greseala (clasicele : cobori jos si urca sus; mai sunt si iesi afara; mos batran, ai prins ideea happy )

| anutza6117 a răspuns:

Greșeală de exprimare constând în folosirea alăturată a unor cuvinte care repetă inutil aceeași idee