| KubetiiOO a întrebat:

Fundaa maree! Cine imi spune mijlocul intern de imbogatire a vocabularului prin care s-au format cuvintele : pe la, despre si potolita. E urgennt :*Multumesc!

Răspuns Câştigător
| GeorgyIubitzicaTa a răspuns:

Pe la = alaturare fara cratima
despre=alaturare cu cratima
potolita= derivare
de la vb a potolii funda?

2 răspunsuri:
| Dianaxdxdxd a răspuns:

Pe la= compunere prin alaturare fara cratima despre=compunere prin sudare... potolita=conversiune din participiul verbului "a potoli" in adjectiv. funda?

| razvan1998 a răspuns:

Pe la-compunere prin alaturare despre-compunere prin contopire potolita-derivare de la cuv. potol