| anonim_4396 a întrebat:

Imi spune cineva urgent cateva personalitati din portugalia va rog mult de tot stiti cumva?

3 răspunsuri:
aqualuna
| aqualuna a răspuns:

Luis de Camoes este poet a scris Lusiadele, mai sunt Jose Saramago(Pluta de piatră), câştigător al premiului Nobel pentru literatura, Eca De Queroz(Vărul Bazilio, Familia Maia), actorii Maria de Medeiros(Henry şi June, Pulp Fiction) şi Joaquim de Almeida (Desperado), etc

| antonia09 a răspuns:

Alfonso ALBUQUERQUE -Este initiatorul dramaturgiei moderne portugheze...
Joao Baptista Da SILVA LEITAO de ALMEIDA GARRETT ALMEIDA GARRETT -Poet...
Manuel Maria de Barbosa Du BOCAGE -Navigator. A descoperit si a explorat in anul 1500 litoralul brazilian al Americii de Sud...
Pedro Alvares CABRAL - Om politic, lider al partidului de tip fascist "Uniunea Nationala". Teoretician al sistemului corporatist si prim-ministru (1968)...
Marcelo Jose das Neves Alves CAETANO - Poet...
Luis de CAMOES (CAMOENS) - Navigator...
Diogo CAO (CAM) Scriitor realist...
Jose Maria Ferreira CASTRO - Navigator...
Bartholomeu DIAZ - Scriitor care a fost supranumit "Horatiu portughez". A scris sonete, ode si elegii de inspiratie renascentista, dar si drame istorice. Lucrari: "Poeme...
Antonio FERREIRA - Navigator si explorator care a descoperit (cu ajutorul pilotului Ahmed Ibn-Madjid - 1497-1498) calea maritima spre India.
Vasco da GAMA

| maria1992 a răspuns:

Vasco da Gama, Alfonso Albuquerque, Antonio Ferreira, Manuel Maria de Barbosa Du Bocage, Bartholomeu Diaz. Cam atat...