| SweetAngel a întrebat:

Imi spune si mie cineva ce este functia constanta si cum se recunoaste? Care este diferenta dintre ea si functia de gradul 1? Si care este graficul acesteia? Deoarece la functia de gradul 1 este o dreapta oblica sau o parte din ea, iar graficul unei functii constante am aflat ca este: o dreapta orizontala sau o parte din ea, segment etc. Dar cum ne dam seama ca este segment oblic sau semidreapta orizontala? Cum trebuie sa fie f(x)?

2 răspunsuri:
| alexmircescu13 a răspuns:

In completare la ce a scris (corect) Bogdan, functia de gradul 1 de forma f(x)= ax+b este o dreapta oblica deoarece x ia valori crescatoare sau descrescatoare, care se reprezinta in sistemul de axe ortogonale prin puncte si se unesc printr-o dreapta. Daca functia are valori intr-o multime limitata la ambele capete, ex. (-100, 100) graficul este un segment. Daca multimea e limitata doar la un capat, ex. (50, infinit) graficul este o semidreapta. Daca insa multimea nu e marginita, cum ar fi multimea numerelor reale, graficul e o dreapta. Succes!

| Bog15 a răspuns:

F(X)=3, este constata, orice x ar fi, f(x) e mereu 3, o functie constanta nu depinde de nici o variabila, adica nu depinde de x, deci f(x) va avea grafiul o dreapta paralela cu abscisa, pe ordanata in pct 3, bineinteles nu mai explic nu e doar 3, poate sa fie orice numar f(x)=1432, 432(1), etc, bafta