| zoltan119 a întrebat:

Îmim poate explica și mie cineva cum pot să identific variabilele dependente și independente într-unn articol științific? Mulțumesc anticipat!
https://drive.google.com/open?id=0B9LMOlmnw2v7dkhVWVIyVH QyN2s

2 răspunsuri:
| gratargratar a răspuns:

Pai e foarte simplu... intr-o ecuatie, variabila dependenta sta singura dupa egal, pe cand variabilele independente (de obicei sunt mai multe) sunt legate prin operatii si sune puse inaintea egalului.

De exemplu ai forma generica de functie:

f(x) = y

Aici x- variabilele independente (adica nu depind de model, le aduci din afara) si y - variabila dependenta, adica depinde de x si trebuie sa o calculezi ca atare.

Infl + TAct * IR = GDPpC

Unde: Inf - inflatia, TAct - total active, IR - rata dobanzii si GDPpC - GDP per capita
De obicei intalnesti astfel de prescurtari ciudate prin studii.
Aici GDPpC e dependenta si celelalte sunt independente.

In sfarsit, poti avea sisteme de ecuatii cand o variabila independenta poate deveni dependenta in alta ecuatie si vice-versa.

| snzpaul a răspuns:

Salut. Link-ul de la drive nu funcționează. Dacă te referi la variabilele din programare, apasă F12 și găsești HTML-ul elementelor, consolei, surselor, rețelei, etc.