| WhatABeautifulDay a întrebat:

In afara de parazitii nematomorpha (horsehair worms) ce paraziti pot avea ca gazda lacuste/greieri? Exista vreunul care poate afecta in om, avand in vedere ca sunt destul de consumati in alte regiuni?

1 răspuns:
| alessia5158 a răspuns:

1.Spinochordodes tellinii( sursa : https://en.wikipedia.org/wiki/Spinochordodes_tellinii)
2. Nu exista risc de contaminare caci, cei care prefera asemenea 'delicii" exotice, le consuma dupa ce au fost tratate termic (prin fierbere in grasime, spre exemplu).