HepHap
| HepHap a întrebat:

In atentia adminilor TPU!

Un utilizator a pus adineaori o intrebare de genul: de ce fug atletii de culoare mai repede decat cei albi. Un admin a sters intrebarea cu multa promptitudine. DE CE? Rasism? S-a dat un singur raspuns rasist, si si acela in gluma. Intrebarea era cat se poate de justa. Atletii de culoare au un "booster" ereditar in comparatie cu cei de rasa alba. E o problema de genetica, nu de rasism. Pentru mai multe detalii, incercati pe linkul urmator:
http://charismaallover.wordpress.com/......-athletes/

Daca utilizatorul care a postat intrebarea a gresit scriind "negri" in loc de "de culoare", trebuia somat sa editeze intrebarea, nu sa ii fie stearsa. Cu atat mai mult cu cat unii au raspuns deja la ea. Dar atata timp cat in DEX, in dreptul cuvantului "negru" nu apare nota de depreciativ, atunci cand explicatia sa opreste asupra rasei negride, mi se pare politically corect sa fie folosit ca atare. Daca un raspuns a fost considerat rasist, acel raspuns trebuia sa fi fost sters, dar nu intrebarea. Sau pur si simplu, pentru adminii TPU, orice enunt care contine cuvintele "alb", "negru" si "rasa" este tabu si trebuie eliminat urgent, fara alte discutii.

Răspuns Câştigător
| alexdop21 a răspuns:

@Aminadab in primul rand nu as vrea sa incep o cearta despre cine e negru si cine nu e! Daca tot folsim niste replici din filme pot sa iti dau si eu o zicala buna : "un caucazian si un negru vorbeau, si la un moment dat negru ii spune caucazianului : bai frate voi va nasteti si sunteti roz, cresteti incepeti sa mai prindeti culoare, apoi mergeti la mare prindeti o culoare usor maronie, apoi cand va e frig va faceti roz iar, cand muriti sunteti vineti, eu ma nasc negru, si mor negru, deci cine e de culoare dintre noi doi? Eu am pus intrebarea cu atletii negrii, si nu jur ca nu a avut nici o conotatie rasista, si crede-ma ca daca as avea ceva cu negrii, tigani, rromi, chinezi, si tot asa as spune-o direct nu cu subinteles, putem sa cenzuram fara sa anuntam cenzura? Atunci unde mai e dreptul la libera parere? Unde mai e tot farmecul acestui site! Lucrurile astea ma fac sa renunt la o comunitate frumoasa ca asta! Doar ca tie ti s-a parut rasist asta nu inseamna ca si este! Sau vrei sa auzi aici numai intrebari gen : '
am 12 ani am par pubian si ma intrebam daca pot fii mamica!, sau Am 16 ani 1.85 si 80 de kg, credeti ca sunt gras? " Hai sa fim seriosi, ai vazut la ce rubrica era bagata intrebarea? Cred ca nu! Ii multumesc lui HepHap si celor care inteleg printr-o intrebare/ gluma discreta ceva, nu prin puterea de cenzura pe care o avem toti, hahaha hai sa il cenzuram pe fraier! Sa stii ca asta mi s-a parut cea mai mare dovada de lasitate! De ce nu ai raspuns intrebarii mele si atunci sa vezi ce parere are toata lumea nu doar tu!

11 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Adevarul e ca mai multe intrebari si, implicit, raspunsuri au disparut. Cred ca mai bine nu apareau deloc, decat sa fie retrase dupa ce destui useri le-au citit deja.Dar...incurcate-s caile domnului.

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

@alexdop:Si eu, cand am raspuns "ia ghici" la intrebarea ta, ma gandisem exact la ce spune aminadab. Chiar nici nu mi-a trecut prin cap ca ar fi vorba de rasism. Nici in intrebare, nici in raspuns. Chiar imi pare rau pentru situatia creata.In fond, domeniile 'conversatii" si "trivia/amuzante" cred ca pentru astfel de intrebari/raspunsuri au fost create.

HepHap
| HepHap explică:

@ masly

Mai are rost sa punem in discutie pertinenta intrebarilor de pe TPU? Numai daca ar fi sa le luam pe cele care isi gresesc categoria sau se repeta in mod excesiv, multe ar trebui sa dispara. Asta ca sa nu spun ca un si mai mare numar de intrebari, cele aberante, ilogice, prolixe, stupide, ar trebui atunci si ele sterse, daca e sa recurgem la o purificare a siteului. Intrebarea lui alexdop21 a fost stearsa pentru ca un admin a considerat-o nu in neconformitate cu moralitatea siteului, ci cu propria lui moralitate. Intrebarea respectiva nu incalca regulile siteului mai mult decat o fac alte intrebari. Cel care a sters-o n-a vazut cate bancuri cu negri sunt postate pe TPU sau cate jigniri si scuipaturi se arunca intre utilizatori. Desigur ca sistemul asta samavolnic de alegere de experti si filtare arbitrara de intrebari si raspunsuri se potriveste de minune si cu atitudinea lor pasiva, atunci cand vine vorba de oferit niste explicatii. Pentru ca, pe cat sunt de activi atunci cand este cazul sa sanctioneze, pe atat de muti sunt atunci cand ar trebui sa se justifice.

| alexdop21 a răspuns:

Bai ce a fost a fost, eu am promis ca nu mai intreb nimic pe TPU, pana acum cred ca ma descurc destul de bine! Din cauza carnatilor ce mi-au blocat intrebarea pot recunoaste ca am dat cateva sfaturi despre TPU si despre modul de lucru in site! Imi pare rau dar asta e parerea mea despre site, si nu am degand sa mi-o schib asa usor

| alexdop21 a răspuns:

Raluca oricum nu cred ca ai timp de prostiile astea, dar mai acum cateva zile m-am gandit sa o las balta, dar mi-am dat seama ca eu nu asta vrea, daca accept asta nu o sa fie nimic altceva decat sa imi accept conditia de muritor in fata expertilor si tot asa, cat despre injuraturi raised eyebrows, nu stiu daca am folosit limbaj vulgar, sau vreo injuratura aiurea! Oricum despre carnati ce s-a mai spus asta ii consider eu pe aia de s-au bagat cu japca in seama si pe aia de mi-au cenzurat intrebarea! O spun si o repet, intrebarea mea nu avea nici cea mai mica conotatie rasista si niciodata nu am sa imi pun opinia despre persoanele de culoare pe site-ul asta sau pe orice alt site!

| Silvia a răspuns:

Stiti ca si eu am observat cand ma uitam la tv la atletism ca alergau doar oameni de culoare? Probabil ei au organismul mai rezistent si obosesc mai greu, astfel putand sa alerge mai repede...big grin happy

| kayan a răspuns:

Am vazut intrebarea cu pricina si raspunsurile la ea. se stie ca negrii sunt recunoscuti pentru calitatile lor fizice (pentru care au si fost adusi de pe continentul negru si folositi ca sclavi)... nu vad nici o tenta rasista nici in intrebare si nici in raspunsul care a spus ca sunt obisnuiti sa alerge repede pentru ca erau vanati pe plantatii... asta e adevarul (chiar daca nu neaparat din aceasta cauza alearga foarte repede) si n-ar trebui sa ne ascundem dupa deget doar ca sa parem corecti.

| masly_8217 a răspuns:

Just, asa ar fi politically CORRECT. oricum e evident ca societatea noastra are o mare problema cu cei de culoare dar totusi parerea mea sincera e ca intrebarea a fost stearsa pentru ca nu parea pertinenta. in sfarsit, ar fi intr-adevar trist sa fie vorba despre varianta expusa de tine.ps: long time no seen, chiar m-am intristat ca nu am mai primit critici lately, le consider chiar foarte constructive happy

| masly_8217 a răspuns:

Ps: sper ca nu vei intelege ca si eu cred ca intrebarea nu e pertinenta, mi se pare chiar interesanta, si eu am avut dilema asta candva. si stii ce mi s-a spus? "pai cand fuge leul dupa tine prin jungla toata ziua normal ca inveti sa fugi mai repede" happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hepule -hapule tocmai ma pregateam sa raspund la intrebarea respectiva.stii la ce m-am gandit cand am cetito? cca negrii alearga mai repede si albii trag mai bine cu pusca fiindca asa sa-u antrenat.negrii fugeau de pe plantatii si albii ii vanau cu armele si cu cainii.sincer nu mi-a placut intrebarea cred ca trebuia formulata altfel.si in ultimul mohican [filmul] intreba un indian o alba care propovaduia biblia; ne invatati niste lucruri din cartea asta pe care tocmai voi nu le respectati. voi ati venit cu armele peste noi.si avea dreptate.nu propovaduiesti pacea, dragostea si mila Domnului cu arma. dar nici spiritul sportiv cu intrebari cu subinteles rasist.