| AvalohAlyn a întrebat:

Ce parere ai despre rasism? esti rasist? De ce? nu esti rasist? De ce?

Răspuns Câştigător
| turist a răspuns:

Nu! consider ca omenia nu se masoara in culoarea pielii! In schimb nu-i suport pe cei care nu tin cont de incalzirea globala, de mediul inconjurator, de semenii lor... oare si asta se poate numi rasismwinking

11 răspunsuri:
SoftCristi
| SoftCristi a răspuns:

Nu, ca orice om ai fi, tot intr-un pat dormi si tot cu o lingura mananci. Asa ca lasati prostiile deoparte.

| alexdop21 a răspuns:

Depinde stii ca te gandesti la rasism cand spui ca urasti orice altceva decat culoarea pielii tale, ei bine eu nu sunt rasist dar nu pot sa ii inghit pe tiganii astia ai nostri (slatari ) de ii avem in fiecare zii langa noi, cu ursarii cu caldarari cu shogori nu am nimic dar pe astia ai nostri din zona de sud a tarii am mari probleme

| dalea a răspuns:

In general cu celelalte rase nu am nimic dar cand ii vad pe tigani cate rele fac, atat in tara cat si in afara ei, si cat tupeu au de cele mai multe ori, da, as putea spune ca sunt rasist.

| FearNoEvil a răspuns:

Va intreb si eu pe cei care ziceti ca nu sunteti rasisti: cati prieteni tigani aveti? Sau daca in autobuz sunt doar doua locuri libere, unul langa un tigan si unul langa un roman, pe care va asezati? Sau ura fata de tigani nu intra la rasism? Haideti sa fim seriosi, toti suntem putin rasisti (daca pot sa spun asa) (chiar si negrii, chinezii, tiganii si cei de alte rase). Ca nu ajungem sa-i persecutam... asta-i altceva!

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Da, pot fi considerata rasista. Nu imi plac tiganii. Am auzit ca sunt si oameni buni printre ei... dar nu i-am cunoscut si nici nu am de gand... Ii ignor din principiu.

| faranume a răspuns:

Nu...nu am nimic cu celelte rase...fiecare este cum la creat Dumnezeu...

| lifeForJesus a răspuns:

Nu sunt, pentru ca eu caut pacea... la urma urmei, toti santem oameni.mai mult sau mai putin! haide-ti sa incercam sa fim mai buni!

| www a răspuns:

Nu suport oamenii rasisti. straight face E doar o diferenta de culoare. atat.

| optimista_5827 a răspuns:

Da...cred ca sunt rasista. cu toate ca la munca am multi clienti tigani si vb frumos si nu fac diferenta in modul cum ma comport...in sufletul meu nu imi plac. de ce? pentru ca sunt hoti, jmecheri, pusi pe capatuiala, pesti, cersetori si multe altele. ok...cunosc si unii care intr-adevar sunt muncitori si curati...chiar avem o familie prietena... dar astea sunt exceptii. adevarul e ca am cel mai marerespect pentru un tigan care are scoala, e politicos si munceste cinstit. chiar am mare respect. de ce? pentru ca si-a dat silinta sa iasa din randul tiganilor. nu e vb de culoarea pielii... rasismul meu as putea sa zic ca tine de caracterul lor infect. nota 10 pentru cei ce fac ceva bun cu viata lor.

| pepenerosu a răspuns:

Am o parere proasta...adica..asta chiar nu poti schimba..culoarea corpului tau..asa te nasti. Nu sunt rasista pentru ca nu am de ce, dar nu prea imi plac tiganii ca sa zic asa..ma refer la cei care cersesc pe stradastraight face nu la cei care fac o scoala si ajung oameni cinstitihappy. Ei mi se par inutili! sa cerseasca...straight face

| kiki184 a răspuns:

Rasism sau nu? Nu poti spune ca urasti un om pentru culoarea pielii, dar il poti ura pentru ideile si mentalitatea lui... si pentru intentiile lui in statele vechi europene. Nu urasti negrii...dar cati negrii vin pentru a munci si a construi ceva si nu pentru a fura? La fel cu toti ceilalti recomand pe youtube
/watch? v=THrltK9cGo8&feature=related da de gandit...