| anonim_4396 a întrebat:

In cat timp se recuperează anii de școală pierduți? Cati poți face într-unul singur, la ce sa te aștepți și ce vei primi acolo? Cum se procedează in celelalte tari ca Italia, Anglia, Germania sau Spania?
Se pot da teste pentru trecerea claselor? De cat poate fi maxim saltul?
A, daca ai pierdut 2 ani de școală, trebuie sa justifice parintii tai prin tot felul de acte și documente la stat, invatamant etc? Care poate fi cel mai rău caz? Dar unul în general?
Cel mai explicit răspuns și sigur funda* mss!

1 răspuns:
| MihaelaDart a răspuns:

În Germania, pentru că nu știi limba te vor adăuga timp de 1 an într-o clasă cu mai mulți copii din alte țări pentru a învăța germana, abia după te repartizează in clasa în care ar fi trebuit să fi. Practic numai un an școlar pierzi.