| anonim_4396 a întrebat:

In ce an s-a inventat Boxul?

Răspuns Câştigător
| pep a răspuns:

Boxul a aparut intre oameni inainte ca el sa fi fost inventat. happy

3 răspunsuri:
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Desi putem spune ca in 688 i.Hr. a fost recunoscut ca sport olimpic el a existat cu mult inainte de asta, fiind gasite tablite cu barbati boxand si un Sumerul antic in 3000 i.Hr sau in Egiptul antic cam in 2000 i.Hr. Oricum acceptiunea moderna a boxului si regulile lui vine recent din 1867 - cand Marchizul de Queensberry a initiat primul campionat de box de amatori fixand si regulile acestui sport.

| kh1ss a răspuns:

In anul 688 i. Hr. boxul a debutat ca sport olimpic

anonim_4396
| anonim_4396 explică: