| anonim_4396 a întrebat:

In ce an si-a castigat independenta Elvetia? a)1291; b)1648; c)1918

Răspuns Câştigător
| SimonaCristina a răspuns:

Independenta Elvetiei a fost DECLARATA in 1291 si RECUNOSCUTA in 1648. Mai multe informatii gasesti pe Wikipedia. Funda? Plssssss!

6 răspunsuri:
| ema1ih a răspuns:

1648 parca...

| TheStory a răspuns:

Depinde, au fost cuceriti iar si iar.

Răspuns utilizator avertizat
| Lapusneanu a răspuns:

Elvetia si-a declarat independenta in 1291. E unul din cele mai vechi state europene alaturi de San Marino.

| MasterStefan a răspuns:

Prima oara în anul 1648 și după în anul 1815.

| tania_5982 a răspuns:

Buna. Din cate stiu eu, in anul 1648 a fost recunoscuta Elvetia ca stat independent. La ce-ti trebuie? happy