| Gabixv a întrebat:

In ce consta admiterea la drept de la ASE si este în sistem Bologna?

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Facultatea de Drept din Romania nu este valabila nicaieri in lume, pentru simplu fapt ca legile si legislatia romaneasca sunt facute numai pentru romani, nefiind aplicabile international.

Sistemul Bologna se refera la: licenta dupa terminarae unei facultati, masterul si doctoratul, facute intr-o tara si corespondente/echivalate in oricare din Europa dar nu este aplicabil si pentru facultarea de Drept din Romania, motivul l-am scris mai sus.
Am eu prietene care au terminat Jurnalism si Drept in Romania si aici, intr-o tara occidentala sunt: vanzatoare, iar alta amica este ingrijitoare la un camin de copii mici. O alta amica care a terminat Dreptul munceste in Italia intr-un depozit.

| carevaescu a răspuns:

Vezi aici cerintele pentru dosarul de admitere

https://admitere.ase.ro/......criere.pdf

Da, este in sistem Bologna.