| nicooparaschiv a întrebat:

In ce consta ciclul Otto din punctul de vedere al fizicii de a 12-a?

2 răspunsuri:
| shrink a răspuns:

CICLUL OTTO - Motorul Otto a fost conceput ca un motor de staţionare şi în acţiunea motorului, timpul este mişcare în sus sau jos a unui piston într-un cilindru. Utilizat mai târziu, într-o formă adaptată, ca un motor de automobil, sunt implicaţi patru timpi sus-jos:
-Admisie descendentă - combustibil şi aer intră în camera pistonului
-Compresie adiabatică în sens ascendent - pistonul comprimă amestecul
-Ardere şi destindere adiabatică descendentă - arde amestecul de combustibile cu scânteie electrică
-Evacuarea ascendentă – degajă gaze de eşapament din camera pistonului.

| nicooparaschiv explică (pentru shrink):

Dar cum reprezint asta grafic prin intermediul unor transformări specifice din teoria de-a 12-a (cum sunt izobara si izocora)?