| Yaya22 a întrebat:

In ce consta diferenta dintre ambasada si consulat?

Răspuns Câştigător
| Corina a răspuns:

Consulatul este reprezentanță diplomatica permanenta a unui stat în alt stat, condusă de un consul.
Misiunea diplomatica, condusa de Consulul Onorific al unei tari este aceea de a oferi consultanta cetatenilorcare vor avea nevoie de servicii consulare sau de alte informatii de profil. De asemenea, Consulatul unei tari prijini accesul pe piata celuilalt stat a companiilor care doresc sa faca afaceri in respectiva tara. In acelasi timp, Consulatul raspunde la intrebari legate de relatiile cu entitatile locale, asociatii sau institutii.
Ambasada este reprezentanţă diplomatică pe lângă guvernul unei ţări străine, condusă de un ambasador. Este ansamblul agenţilor diplomatici; Ambasadorul este numit de Preşedintele tarii şi îl reprezintă pe acesta. Ambasada serveşte ca intermediar între doua tari. Sarcinile sale se referă la analizarea politicii interne şi externe, a situaţiei economice şi sociale, precum şi a dezvoltării societăţii în tara respectiva, şi transmiterea rezultatelor acestei analize în tara de care apartine prin intermediul unor rapoarte corespunzătoare. În acelaşi timp, ambasada este responsabilă pentru prezentarea şi promovarea obiectivelor de politică externă ale tarii de care apartine in statul in care se afla. În acest scop, diplomaţii şi diferitele secţiuni ale Ambasadei dezvoltă contacte strânse cu oficialităţile, precum şi cu reprezentanţii statului respectiv din domeniul politic, economic, cultural şi al mass-media.
Consulatul este inferior Ambasadei.
Ambasada se ocupa de relatii interstatale, consulatul se ocupa de problemele cetatenilor tarii de care apartine pe teritoriul altei tari si eliberarea vizelor pentru cetateni straini...

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ambasada este reprezentanta diplomatica a unei tari in alta tara, condusa de un ambasador(rangul diplomatic cel mai inalt) si care se ocupa cu relatiile diplomatice dintre tari, in toate domeniile. In subordinea ambasadei se poate afla si un consulat ori mai multe, condus de un consul, care se ocupa cu relatiile consulare. Numai bine!

| Yaya22 explică:

Multumesc frumos