| turnea2000 a întrebat:

In ce continent si in ce parte a sa se afla insula BORA BORA?

Răspuns Câştigător
| MMihai a răspuns:

Vezi http://ro.wikipedia.org/wiki/Bora_Bora
Bora Bora este o insulă vulcanică din atolul cu același nume. Atolul Bora Bora este așezat la 225 km nord-vest de Tahiti. Insula principală are o lungime de 6, 5 km și o lățime de 4 km. Atolul aparține colectivității de peste mări franceze, Polinezia franceză.
http://ro.wikipedia.org/wiki/Polinezia_Francez%C4%83
Polinezia Franceză (franceză Polynésie Française, tahitiană: Pōrīnetia Farāni) este o Colectivitate de peste mări franceză ce are denumirea particulară de țară de peste mări (franceză pays d'outre-mer). Este situată în Oceanul Pacific și este alcătuită din mai multe insule polineziene, cea mai renumită fiind Tahiti, care este totodată și cea mai populată și capitala colectivității este situată pe aceasta. Insulele sunt împrăștiate pe o suprafață de 2.500.000 km² de ocean. Insula Clipperton, cu toate că nu face parte integrantă din teritoriu, este administrată de către reprezentantul guvernului francez de la Papeete.

Continentul Oceania

2 răspunsuri:
| DeKoniec a răspuns:

Bora bora este o insula si apartine Francezilor ...este asezata in nord-vestul tahiti. Este situata in pacific. Succes!

| RandomGirl a răspuns:

Insula Bora Bora se afla in Oceanul Pacific si este guvernata de Franta.