| Staicu_Georgiana_1998 a întrebat:

In ce limba se vorbeste in Warsaw?
♥♥♥♥

3 răspunsuri:
| Louise21 a răspuns:

Tinand cont ca e capitala Poloniei, acolo se vorbeste limba poloneza.

Sper ca te-am ajutat.

| wj a răspuns:

Warsaw. greu de scris Varșovia? Capitala Poloniei? Oare ce limbă vorbesc polonezii?

| ursachy a răspuns:

POLONEZA. Limba poloneză (sau polonă; polszczyzna, język polski) este o limbă slavă de vest, vorbită de aproximativ 42, 5 milioane de persoane în întreaga lume, în principal în Polonia[1]. Precedată de rusă și urmată de ucraineană, este cea de-a doua limbă slavă după numărul vorbitorilor.
Astăzi, limba poloneză este limba oficială în Polonia, unde este folosită de 37-38 milioane de vorbitori nativi