| Mihai_Vlad_1998 a întrebat:

In ce orogeneze s-au format relieful din tarile : Polonia, Ucraina, Franta, Suedia, Finlanda,Estonia,Letonia, Lituania si Danemarca?

3 răspunsuri:
| siriusblack98 a răspuns:

Pe TPU nu rezolvam teme de vacanta.Incearca pe wikipedia.

| Mihai_Vlad_1998 explică (pentru siriusblack98):

Nu este tema! Sunt niste informatii pentru BAC la geografie! Am cautat si pe Wikipedia si in carti si nu gasesti!

| Karol1877 a răspuns:

Pai Franta are Masivul Central Francez ( vechi ) ar fi orogeneza hercinica. Finlanda, Suedia, Estonia, Letonia, Danemarca, Lituania cred ca tot hercinica/caledoniana au ca sunt tari foarte fragmentate ( mai ales cele din Pen.Scandinavica). Ucraina are Carpatii Padurosi = orogeneza alpina, Polonia nu am habar.