| anonim_4396 a întrebat:

In ce se masoara presiunea?

19 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

In bari

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Uite un convertor de unitati de masura pentru presiune;
http://www.travelnotes.ro/......presiunea/

| Flav a răspuns:

Eu stiam ca-n pascali.

cami
| cami a răspuns:

A fost acceptat si bar-ul ca unitate de masura.

1 bar = 100 k[Pa] (kiloPascali) = 1 000 000 dine pe cm² (barii)
1 mbar = 0, 001 bar = 0, 1 kPa = 1 000 dine/cm²
(Pascalul este un Newton pe metru pătrat.)

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Barr, Pa, atm.

| fabiola a răspuns:

Unitatea internationala pentru presiune este N/m2(newton pe metru patrat)

| alexa a răspuns:

Presiunea este forţa pe unitatea de suprafaţă aplicată în direcţie perpendiculară pe acea suprafaţă. Este o mărime scalară, care în SI(sistemul international) se măsoară în pascali.

| cristina93 a răspuns:

Este relatia P=F/A P-presiunea, F-forta normala, A-suprafata, de aici rezulta p= N/m2, iar N/m2= 1Pa. Deci presiunea se masoara in pascali (Pa)

Laur
| Laur a răspuns:

Se pot face transformari si in alte unitati, de exemplu: mm coloana de mercur (Hg), atmosfere etc.

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

HPa

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In atmosfere

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pascali

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Am uitat sa specific: si in, inHg

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Atmosfere, bari, mm col h2o

| ghinionist a răspuns:

Http://ro.wikipedia.org/wiki/Presiune... tot ce vrei sa stii despre Presiune

Alte răspunsuri
| gabyTzu68 a răspuns:

Cea mai utilazata este barul, acum depinde in ce domeniu va referiti...ca unitate de masura mai este si pascalul (Pa).