| anonim_4396 a întrebat:

In olimpiadele de matematica, sunt punctate si alte variante de rezolvare decat cele specificate in barem?

3 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

DA, se punctează cu maximul aferent orice metodă de rezolvare CORECTĂ, chiar dacă NU este precizată în Baremul de corectare, cu condiţia să obţi aceleaşi soluţii!

"(3) În rezolvarea problemelor propuse la diferitele etape ale Olimpiadei Naționale de Matematică, pot fi folosite cunoştinţe suplimentare faţă de programa şcolară. Folosirea corectă, de către elevi, în redactarea unei soluţii, a unor teoreme din programa de olimpiadă, fără a prezenta demonstraţiile acestora, conduce la acordarea punctajului maxim prevăzut în baremele de corectare." - SURSA = Regulamentul de la linkul :
http://static.olimpiade.ro/......atica1.pdf

Toate cele bune.

| Cupcake a răspuns:

Teoretic in barem nu cred ca este specificata o anumite metoda de rezolvare. Stiam ca daca ajungi la rezultat, indiferent de modul de rezolvare, iti da punctaj maxim.

| Cristinuky a răspuns:

Hei, eu am fost anul asta si am facut o rezolvare putin diferita de cea din barem si totusi mi-a punctat. Depinde de corector! Sper ca te-am ajutat!