| criiisa a întrebat:

In orice liceu poti alege intensiv o limba straina(spre ex:franceza) la profilul ales(ex:stiinte sociale) sau trebuie sa fie profilul deja stabilit de acel liceu?(ex:"stiinte sociale intensiv franceza")? sper ca ati inteles ce am vrut sa spunhappy

3 răspunsuri:
| Plague a răspuns:

Trebuie sa fie stabilit; dar mai ai o sansa cand treci intr-a 11-a, cand iti alegi optionalele (zic o sansa pentru ca s-ar putea sa nu fie ceea ce vrei tu la optionale). De asemenea, s-ar putea sa se faca la clasa ta ore cu materiile cele mai alese, deci daca nu este stabilita deja materia care te intereseaza, ai sanse foarte mici sa o faci la liceu. Eu am fost interesant de romana si engleza in special, si m-am dus la filo intensiv engleza; daca vrei franceza, du-te la filo intensiv franceza (sfatul meu). Bafta la liceu

| 93Anna93 a răspuns:

Din cate stiu eu, atunci cand te duci la liceu cu dosarul, o sa te puna sa completezi o cerere in care sa scrii ce limba ai facut lb I si lb a IIa. Se numara cererile si daca ies mai multe voturi pentru franceza lb I, faci franceza intensiv, daca ies mai multe voturi pentru alta lb, faci intensiv lb respectiva.Asta depinde de politica fiecarui liceu.

| Deyutzica a răspuns:

Profilul este deja stabilit de liceu.Nu poti alege tu ce limba straina vrei sa faci intensiv.

Sper ca te-am ajutat. Funda?