| Someonelikeyou a întrebat:

In propozitia cu "If" in limba engleza ce trebuie sa pun? dati`mi si exemple cu negativ.

Dar in propozitia subordonata?thinking

mersi
big hug

funda
:X:X

Răspuns Câştigător
| ana_8023 a răspuns:

Cele cu If sunt conditionalele si sunt de trei tipuri.
Tipul 1 : in prop cu IF pui prezent simple si in subordonata present simple sau future
Tipul 2 : in prop cu if past tense si in subordonata would+verb la infinitivul scurt(fara "to")
Tipul 3 : in prop cu if past perfect simple si in subordonata would+have+verb la participiu.bafta...sa imi zici daca nu mai intelegi ceva:*

1 răspuns:
| Ford a răspuns:

If you don"t know try looking in an english book instead of asking on TPU.