| lor3nutza a întrebat:

In propozitia Nu-si amintete nimic.Ce este "si" ca valoare morfologica(parte de vorbire) funda

Răspuns Câştigător
| faramatania a răspuns:

Nu îsi(şi) aminteşte = pronume reflexiv, cazul dativ.Pronumele reflexiv, în limba română, are două cazuri(dativ şi acuzativ).
Chiar exemplul tău vezi mai jos;
http://www.scribd.com/doc/25878159/23-PRONUME-REFLEXIV

6 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Buna!
Este pronume reflexiv deoarece "nu-si" arata ca nu isi aminteste el, lui nimic; si ca nu este vorba de o alta persoana.
Cred ca te-am zapacit de tot cu explicatia, dar ti-am explicat si eu cum am putut. laughing Sper ca te-am ajutat!

| Kerli a răspuns:

Pronume personal/reflexiv neaccentuat, persoana a 3-a, singular
scuze dar niciodata nu am prea inteles pronumele reflexive

| Elsiane a răspuns:

Cred că este pronume reflexiv, dar nu sunt sigură, pentru că mereu încurc.

| 12AA a răspuns:

CRED ca e pronume. funda?

| Pimpux a răspuns:

Pronume reflexiv

| KazumaKwabara a răspuns:

Pronume personal reflexiv, cu nu aminteste? lui siesi