| Flav a întrebat:

In ultima vreme, observ anumiti "useri" care pun intrebari halucinante, mai ales la categoria Dragoste & Sex. Bineinteles, nu e vorba doar decat niste persoane care sunt sigur ca doresc degradarea site-ului, de-a batjocori, de-a lua in ras, crea tam-tam si de-a scade din calitatea acestuia. Acestia banuiesc ca sunt si indivizi ce-au avut cont pe site si-au raspicat tare ca nu le place TPU-ul, iar acum doresc sa-l denigreze sub masca unor pustoaice ce n-au nicio documentatie in materie de sex si savarsesc fapte de-a dreptu' penibile. Logic, de inventat si de facut misto poate oricine.
Acum revine intrebarea mea adminilor - de ce s-a trecut peste acea bariera cu moderarea intrebarilor? Va convine acum, unde toti frustratii si care n-au cu ce sa-si ocupe timpul, sa beneficieze de aceasta portita si sa aduca site-ul la un nivel la care oricum nu era si asa de aplaudat?
Eu pot face diferenta intre o intrebare ce pare a tinde spre o intamplare adevarata si-ntre una ce e pusa la misto, numai sa se amuze la raspunsuri, chiar daca generatia asta KFC imi arata ce demodat am ajuns, tind sa cred ca inca nu suntem la stadiul unde sa ne masturbam cu coceane si toate porcariile de care mi-e si rusine sa amintesc.
Incotro ne ducem daca acest site nu mai are nicio forma de cenzura/moderare? Ne propulsam in perlele Internetului? Chiar nu se ia nicio masura?

Răspuns Câştigător
| CosteaVlad a răspuns:

Treaba stă cam aşa:
http://refresh.ro/......caj-liber/
http://www.money.ro/......en-ro.html
Deci, după cum putem observa, situaţia TPU.ro privind traficul încă se menţine deosebit de roz.
Iar în altă ordine de idei, referitor la ce spui tu, hai totuşi să încercăm să fim şi un pic mai obiectivi. Fluxul de întrebări şi de răspunsuri care intră pe site pe minut a ajuns mai mare decât debitul Dunării. Cine crezi că poate să stea să "filtreze" tot? E foarte greu, e foarte mult. Opţiunea aceea de a li se oferi utilizatorilor dreptul de a raporta întrebări a fost o soluţie relativ ok gândită, că socoteala de "acasă" nu s-a potrivit ulterior cu cea din "piaţă", se numeşte ghinion, et c'est la vit...
Momentan prioritate au problemele tehnice care afectează funcţionarea normală a site-ului, mi se pare logic, după care şi restul "amănuntelor". Dar acest lucru nu se poate face peste noapte, zici "abracadabra" şi se rezolvă tot. O să mai dureze ceva timp.
Întrebări halucinante ce-i drept sunt destule, gen "dacă am făcut sex mai sunt virgină?" sau "vreau să mă masturbez dar nu ştiu cum", (chiar ieri am văzut-o pe-asta). Asta e... tot ce avem de făcut momentan este să (încercăm să) le ignorăm, şi să răspundem doar la întrebările la care merită dat un răspuns inteligent, de preferabil, şi folositor dacă se poate.
O zi frumoasă! :)

13 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Situatia indicata de tine este reala, am vazut si eu multe postari care n-ar avea ce cauta pe site, dar este greu de decelat intre postarile "la misto" si cele care chiar deriva dintr-o nevoie reala de a afla raspunsuri la chestiuni care apar in viata copiilor/ adolescentilor de pe site si pe care acestia se rusineaza sa le discute cu parintii.
Sunt si eu, la varsta mea, de "moda veche" si un pic conservator dar ii inteleg pe acesti copii. Exista si o oarecare comoditate la ei, ar putea afla raspunsuri, la unele intrebari, cautand pe internet si chiar mai reepede si mai bune decat putem da noi.
Sigur ca moderatorii ar trebui sa fie mai atenti si sa respinga unele postari neconforme cu regulile site-ului. Cred ca si ei dau drumul la astfel de postari din cauza greutatii de a discerne intre o nevoie reala si bataia de joc. S-auzim si de bine!

gbrltdr
| gbrltdr a răspuns:

Bravo Flav. Imi place ca iei atitudine. Spre bucuria mea, n-am prins o astfel de intrebare, dar sigur mi-as fi dat si eu seama ca este o porcarie a vreunui pustan plictisit in vacanta care si-a gasit o posibilitate de a se distra. Dar important este ca pe acest site sunt si copii seriosi, care pot citi aceste porcarii. Cred ca am putea si noi sa stopam astfel de intrebari si raspunsuri nepotrivite acestui site prin moderare de continut. Daca n-a fost nimeni pe faza, normal ca intrebarea sau raspunsul a trecut. Nu stiu cat de greu sau usor le este moderatorilor sa verifice toate intrebarile, cu toate ca inainte de postarea pe site ele trec prin filtrul lor si apoi se aproba. Ce sa zic...sa cerem mai multa exigenta din partea moderatorilor si a adminilor, altfel acest site isi va schimba cu totul forma si continutul. In ultimul timp, odata cu invazia tinerilor, calitatea site-ului a scazut si multi useri nu mai sunt activi. Eu as propune ca cei care posteaza intrebari sau raspunsuri neadecvate acestui site sa li se sterga conturile. Sunt sigura ca alta solutie pentru revenirea acestui site nu exista. Cei care scriu astfel de prostii, sigur vor continua spre distractia lor si enervarea si dezgustul nostru.

nony
| nony a răspuns:

Tu, cred ca te-ai lovit la cap si inca n-ai inteles ca, absolut nimeni nu are interes sa scape site-ul de asa ceva.Omule,stii si tu la fel de bine ca mine ca ceea ce fac ¨userii¨ astia actioneaza ca un magnet pentru restul picimii.Vin,scriu cateva aberatii pe aici in speranta ca asa vor fi vazuti ca niste interesanti, apoi trec la urmatoarea intrebare.Noi suntem cei care le dam nas si le raspundem.
Markenting, Flav, nici Raluca nu crede ceea ce spune, dar o spune ¨obligat¨ de dragul ochilor, ai nostri, bineinteles!

| Vizitiul a răspuns:

Si eu m-am agitat, Flavule, dar degeaba. Usor, usor, o sa intre in normalitate, chiar daca e anormal.
Raluca TPU- parti anatomice, te-ai luat de ele, dar de ce nu aduci in discutie si ceea ce vroiam sa exprim prin ele!?
Lora-multumesc pentru interventie, o sa-i lase indolenti, dar pentru mine conteaza gestul.

| EUSIATIT a răspuns:

Dragul meu ai perfecta dreptate si eu sunt nemultumita pentru ca desiam incercat sa rasp civilizat sa nu calc regulile sitului. totusi am primit mmsaje de la pers care nu le au convenit rasp mele si m au... jugnit. Asa ca sincer mai ramin putin pe acest site si daca coi considera ca nu mai este locul meu aici o voi ruga pe RALUCA sa ma stearga. Eu sper ca ea vede rasp meu si a multor pers serioase si poate va lua masuri. E pacat. s a ajuns aici o zi bine

| CosteaVlad a răspuns:

Având în vedere că prima pagină momentan e plină de întrebări "retorice" la care nici c-aş putea da un răspuns la vre-una din ele, din motive de plictiseală o să mai dau unul aici. big grin
Brasileiro, răspunsul tău de mai sus a apărut "în secunda 2" după ce l-ai postat deoarece s-a sincronizat cu actualizarea site-ului, care se face odată la aprox. 5-10 minute. În momentul când postezi o întrebare sau un răspuns pe site, acesta NU este moderat de către absolut nimeni, ci doar ulterior poate fi raportat de către utilizatori. Moderarea se face la întrebările celor nou înregistraţi pe site, şi durează în general cam 2-3 zile până ce o postare apare pe site (din momentul în care a intrat în sistem). Odată ce postezi un răspuns la o întrebare, acesta este imediat vizibil pentru cei care navighează pe site nelogaţi. Nu de puţine ori am observat că atunci când intru la o întrebare, logat fiind, nu apare niciun răspuns. Copiez link-ul, dau logout, intru neînregistrat, şi minune, acea întrebare avea 20 şi ceva de răspunsuri, vizibile toate, (în loc să fie invers). Asta da, este o problemă care ar trebui rezolvată cu prioritate. E o chestie hardware, din cauza traficului mare echipamentele nu mai fac faţă, "procesează" mai greu şi răspund cu întârziere. Înlocuirea sau adăugarea unora mai performante ar rezolva 80% din probleme, dar asta costă, şi e crizăăăhee hee
Comparând TPU de acum cu cel din 2008... Dacă în 2008 mai putea fi împăcată şi capra şi varza pe acest site, acum acest lucru este mult mai greu de realizat având în vedere că pe site deja sunt de 1000 de ori mai multe "capre" şi "verze" decât erau în 2008, deja a devenit cam imposibil să le-mpaci pe toate. Plus că şi traficul a dat foarte multe peste cap. Detaliile pe-această temă le-am zis şi în răspunsul de mai sus, nu mai fac teoria chibritului pe acest subiect că n-are rost. Cine vrea să găsească numai noduri în papură acestui site va găsi tot timpul, indiferent cât de perfect ar fi totul, cine vrea să-i vadă şi părţile pozitive le vede, că încă sunt destule, hai să fim serioşi.
Numai bine! happy

| katala a răspuns:

Subscriu si eu la cele spuse de @Flav! Trebuie facut ceva cu acesti ...nu vreau sa-i numesc; i-am tot ignorat, dar vad ca nu e o metoda buna pentru ca s-au inmultit.
Oare adminul e in concediu prelungit?
E pacat de oamenii care chiar au nevoie de ajutor si ale caror intrebari se pierd in miile de ineptii!

| danaalexa a răspuns:

Chiar daca nu ne vine sa credem unele intrebari sunt adevarate puse de copii de 11-13 ani fara creier care chiar asa gandesc.ai dreptate si eu ma gandeam la asta.nu cred ca vor sa distruga TPU, vor doar sa se laude, sau sa cere pareri, ei chiar se masturbeaza cu coceanelaughing si alte chestii, asta e realitatea, suntem expiratirolling on the floor

Răspuns utilizator avertizat
| Alisa a răspuns:

Chiar acum cateva minute ma gandeam sa postez si eu o intrebare despre aceleasi lucruri de care spui si tu. Ma gandeam ca este imposibil sa li se dea voie sa posteze astfel de intrebari, fetita de 11 ani care face sex, alta de aceeasi varsta care iese in club si danseaza cu prietenul langa ea "si-o trage" cu altul (imi cer scuze pentru expresie), si lista poate continua. De ce nu ia nimeni masuri in legatura cu aceste intrebari? Se vede de la o posta ca nu au nicio logica si sunt puse de persoane care nu au nicio ocupatie si vor doar sa isi bata joc de noi si de acest site din care facem parte.
Ma bucur ca te-ai gandit sa postezi despre toate astea Flav si sa speram ca cineva va lua initiativa si lucrurile se vor indrepta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bine spus.