| AngelMiley_8855 a întrebat:

In vara trec in clasa a V-a ce materi noi o sa fie? E grea aceasta clasa?

Răspuns Câştigător
| Ionutfkk a răspuns:

La început va fi puţin greu până te obişnuieşti cu profesorii. O să ai tehnologia şi biologia ca materii noi. În rest, părerea mea este că clasa a V-a nu este grea. Depinde te tine.

25 răspunsuri:
| DakotaRoyse a răspuns:

Oh, abia acum începe şcoala big grin
Va trebui doar să te acomodezi cu profesorii, pentru că fiecare are propriile cerinţe şi poate va fi puţin mai greu. Dar dacă te pui pe învăţat, pe faci o impresie bună din prima, şi totul va fi perfect şi toţi vor trăi fericiţi big grin Vei avea două limbi străine, materii separate istorie, geografie, biologie (că în 1-4 astea sunt oarecum legate în ştiinţele naturii). Cam aşa thinking Nu trebuie să fii speriată big grin >big grin

| MenInShadow a răspuns:

Clasa a 5 a, nu este foaarte grea. O sa ti se para la inceput, pentru ca vin materii noi, ca informatica, chimia, fizica, geometria, gramatica si literatura, dar nu trebuie sa te sperii. In general clasa a 5 a e usoara. Si a 6 a lea fel. A 7 a pot spune ca este extrem de grea, dar nu se compara cu a 8 a. Nu vb din cauza materiilor, ci ca acolo o sa dai foarte multe teste, si trebuie sa inveti de 2 ori mai bine la materii, pentru ca sunt ultimii 2 ani si trebuie sa-ti ridici media cat poti. In a 8 a, sa vezi ce frica o sa-ti fie, teste multe, ascultari la minut, trebuie sa te duci dupa cine stie ce acte etc.
Funda?:X

| elleme a răspuns:

Buna! Clasa a V-a chiar nu este grea, poate putin la inceput pentru ca trebuie sa te obisnuiesti cu profesorii + ca daca inveti este ok.Ca materii noi sunt tehnologia si biologia, oricum nu-ti face griji ca tehnologia si biologia nu sunt materii foarte grele, ba chiar frumoase! La biologie in clasa aV-a o sa discutati tot timpul despre plante.

| KoreaJapan a răspuns:

Daca imi amintesc bine, am terminat clasa a V-a cu media 10 fix. Pai... acum vei face in plus biologie,mai exact botanica (despre plante),tehnologie (chestii de genul cum se fabrica hainele,caracteristicile mancarii bla bla), vei face engleza sau franceza in plus, depinde ce ai facut intra treia...

| Adry05 a răspuns:

Buna!
O sa fie un pic greut, deoarece o sa ai o gramada de profesori, si va dura putin pana te vei obisnui happy. Dar nu te speria, o sa te obisnuiesti iar ei de obicei acorda o perioada de acomodarehee hee. Nou, o sa fie tezele si ca materie franceza, sau engleza depinde de limba facuta in I-IV. Sa nu-ti fie frica de teze, daca vei invata serios pe parcursul semestrului, n-are de ce sa-ti fie frica. Teza este ca o lucrare dar este data din toata materia, si conteaza cateva procente la media finala. [semestriala] Tu trebuie doar sa inveti, si te vei osbisnuii pana la urma. happy

| BaiatulDePeTPU a răspuns:

Clasa a V-a e cea mai usoara dintre 5-8 nu iti fa probleme.Cat despre materii apare tehnologia, biologia, dirigentia si franceza/germana.

| xCatastrophe a răspuns:

Pai vei avea educatie pentru sanatate(sau civica), biologie, un optional acum depinde de tip, franceza(sau germana) dar stai linistita ca e cea mai simpla clasa ca dupa ai sa vezitu cum e cu fizica si chimialaughing p.s nu te speriastraight face big grin

| AndreeaSiAndra a răspuns:

Biologie...e usoara am terminat cu 10.

| AlinnutSsa a răspuns:

Eu am terminat clasa a 6a

Poi. e simpla

Franceza o sa fie noua thinking si cred ca atat

| IoNyShimotukushichi a răspuns:

Da.Obiecte noi:Tehnologie(nu-i grea),Engleza(nu-i grea),Biologie(Botanica),(e putin grea),geografia o sa fie cam greaistoria la fel,romana si matematica sunt foarte frumoase,religia o sa fie foarte frumoasa,franceza o sa fie grea,desenul o sa fie un pic grei,muzica o sa fie usoara, faceti si diringentia(vorbiti la diringintie despre orce), si cam atata.Eu am terminat clasa 5.

| Orbithh a răspuns:

Eu acum trec clasa a-6a si clasa a-5a nu este grea daca inveti...dar aca nu inveti nu iti va fi usor.In legatura cu materiile la mine au fost urmatoarele(eu le zic pe toate) :romana,matematica,geografie,biologie,religie,tehnologica,educatia fizica,educatia plastica,limba engleza,limba franceza,muzica,informatica, dirigentia, istoria.ATAT! mult succes in continuare:*

| GaGy a răspuns:

Mda.intr-un fel e grea.Ca vei face cu profesori noi pe care nu-i sti.Dar o sa vezi ca va fi fain.No sa mai fie stinte ale naturii.Va fi nou la tine iologie...chimie.fizica.informatica.Bine asta nu le vei face toate pe a V-a

| paulsefuteinbazadedate a răspuns:

Cea mai grea.

| DarkBlood32 a răspuns:

O sa fie Ana are mere.

| DozaDeVise a răspuns:

Lumea zice ca aceasta clasa ar fi foarte grea...dar eu trec in a 7'a si dupa ce am terminat clasa a 5'a am realizat ca nu a fost foarte greu
unele schimbari [materii, profesorii]
depinde de tine...trebuie sa fii increzatoarewinking

| Didiuxx a răspuns:

Pai noile materi vor fi :Franceza sau Germana depinde,Educatie Tehnologica, Biologie si Dirigentie(cu dira sau dirigintele) adica vi se spune anumite lucruri, regulile clasei si se rezolva vreo problema daca a fost la voi in clasa.Este diferit, nu greu.

Funda
?

| hitman_5613 a răspuns:

Pai o sa mai faci o limba straina( depinde Germana sau Franceza) si Tehnologi Si Biologie si depide si de sch ca poate o sa faci nou Informatica si cam atat si optinala care diferentiaza de la o cls la alta poate desen sau muzica sau multe alte materi

| Dedutza_7061 a răspuns:

O sa fie romana... unde o sa inveti ca cuvantul '' materi'' se scrie de fapt cu doi de i.
Clasa nu e foarte grea dar o sa ai profesori noi cu care te obisnuiesti in timp.

| CRISTINUKA_6903 a răspuns:

Nou o sa faceti fizica si franceza big grin si clasa nu e chiar atat de grea dar trebuie sa te obisnuiesti cu profii...si cu dirigu'

| Aleeeee_7705 a răspuns:

In a -V-a o sa ai tehnologia, biologia si cam atat

| GabyBlondu19 a răspuns:

Materia noua gred ca e franceza biologia cam ata eu trec a6a mie a5a nu mi s-a parut grea da nu trebuie sa lenesti ca mine e usoara da trebuie sa inveti daca ti se va parea grea.trebuie sa citesti lectia care tia predato sa faci ex din ce tia predat ca alfel ti se pare grea crede-ma am trecut prin asta

| mayapfau a răspuns:

Multi spun faptul ca clasa a5a este cea mai grea clasa din gimnaziu...dar sincer este doar o clasa in care trebuie sa te obisnuiesti cu o fata noua la fiecare ora ...cu notele nu cu calificativele.cu bataia pentru medii mari.cu toate lucrurile acestea prin care incepi o noua etapa in viata ta dar cu siguranta o sa treci cu brio peste ea happy

| anutzza_9384 a răspuns:

Nu e grea e chiar foarte usoara daca inveti normal...succes

| Gina_9541 a răspuns:

Nu e grea.Franceza,germana(optional),biologie,...cam atata

| diana123_4952 a răspuns:

Draga clasa a cincea nu este atit de grea vei vedea pina te obisnuiesti cu temele noi