| Andrei63 a întrebat:

Inafara de metafora ce figuri de stil mai sunt?big grin mai complexe.

3 răspunsuri:
| corolav a răspuns:

Metonimia şi interogaţia retorică

| wintage a răspuns:

Epitet, epitet metaforic, hiperbola, asonanta, personificare...

| miriam0198 a răspuns:

Personificarea - Figura de stil care atribuie insusiri omenesti unei fiinte, obiect, fenomen al naturii.
Epitetul - Figura de stil are consta in determinarea unui
substantiv sau verb printr-un adjectiv, adverb, scotand in evidenta trasaturile lucrurilor, fiintelor sau actiunilor care
l-au impresionat pe scriitor.
Alegoria - Este procedeul artistic alcatuit dintr-o insiruire de metafore, personificari, comparatii, formand o imagine unitara prin care se sugereaza notiuni abstracte, prin intermediul faptelor, intamplarilor, lucrurilor.
Antiteza -Este figura de stil care consta in asocierea, in acelasi
context, a unor idei, imagini sau notiuni cu sens contrar, pentru a se lumina reciproc.
Comparatia - Este figura de stil cu ajutorul careia se exprima un raport de asemanare intre doua obiecte, dintre care unul serveste sa evoce pe celalalt. Orce comparatie are doi termeni: termenul care se compara, numit subiectul comparatiei si termenul cu care se compara. Gramatical, comparatia se exprima frecvent printr-un complement circumstantial de mod.
Enumeratia : Este figura de stil care consta in insiruirea unor
argumente, fapte, insusiri privitoate la aceeasi imprejurare.
Hiperbola - Este o figura de stil prin care se exagereaza proportiile,
numarul ori importanta unor obiecte, fenomene, intamplari etc. pentru a mari expresivitatea.
Inversiunea - Este figura de stil care consta in abaterea de la topica
propozitiei cu scopul de a scoate in evidenta profunzimea ideilor si a sentimentelor sau de a sublinia anumite insusiri ale personajelor.
Invocatia : Este figura de stil prin care se realizeaza adresarea catre
un interlocutor imaginar.

Sunt si mai multe unde le gasesti pe http://referat.clopotel.ro/Figuri_de_stil___Definitii_si_exemple-11601.html