| ToTheLight a întrebat:

Inainte de toate vreau sa zic ca NU vreau sa imi faceti tema straight face!... am tema la info ( si joi dau test ) si am 4 exercitii, care seamana cu asta : Se considera urmatorul enunt : se citesc n numere naturale. Sa se calculeze suma si produsul celor divizibile cu 3 sau cu 5. Analizati problema si scrieti algoritmul.
Nu vreau sa imi ziceti rezolvarea mura in gura ca nu as intelege nimic, vreau, doar daca stiti, sa imi ziceti cum sa incep dupa aia continui eu, nu stiu cum sa scriu acel sir de numere n! Problema de clasa a 9-a la intensiv informatica...

2 răspunsuri:
| ToTheLight explică:

Pai da dar nu stiu cum crying... ca nu stiu cate numere, nu imi zice, de exp, 10 numere, sa le insir, pot fi si o infinitate, iar eu trebuie sa fac o ecuatie prin care n este divizibil cu 3 sau cu 5 adica sa fac cv de genu n % 3 ==0 || n % 5==0... n fiind numerele alea, dar nu stiu cum sa le scriu straight face!

| andreea1andruta a răspuns:

Folosesti algoritmii elementari...algoritmul de divizibilitate(algoritmi elementari)...iar dupa faci suma si produsul:d