| alex_2264 a întrebat:

Indo-europenizarea? Stie cineva ce este? Multumesc :X

3 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

O interpretare personala a intrebarii tale, fara suport stiintific dar practic, este ca tiganii vor cuceri Europa prin nr.de copii pe care-l fac, dat fiind ca europenii au 1-2 copii si tiganii de la 6 in sus. Si socotind ca originile tiganilor sunt indiene... voila rationamentul meu!

| luvieere a răspuns:

Procesul de indo-europenizare a Europei (pe parcursul a două – trei milenii): aşezarea populaţiilor războinice de păstori şi agricultori peste populaţiile agricole neolitice impunându-şi tehnicile şi valorile spirituale. S-a produs procesul de aculturaţie – asimilarea de către un popor a elementelor de cultură şi civilizaţie străine, renunţând parţial sau total la cele proprii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Imigrarea altor popoare in tara