| Andrei_Robert_1994_lPpI a întrebat:

Într-o, întro. Într-un, întrun cum se numesc din punct de vedere gramatical?

Răspuns Câştigător
| anamariarot a răspuns:

Intr-o/intr-un nu reprezinta aceeasi parte de vorbire, pentru ca prin cratima tu alaturi 2 cuvinte diferite care in cazul de fata sunt si parti de vorbire diferite. "Intr" e prepozitie, iar "un" sau "o" in functie de context sunt numerale sau articole nehotarate.
"Întrun" si "întro" sunt greseli, insa exista "intr-una" si "intruna". (Intr-una din zile am mers la scoala.VS Citeste intruna romane politiste.), deci scrii "intruna" cand are sensul de "continuu"

3 răspunsuri:
| Gonrax a răspuns:

Se numesc omofone - cuvinte care se pronunță la fel dar se scriu diferit (din punct de vedere gramatical)

| Thepursuitbeginswhenthisportrayaloflifeends a răspuns:

întro si întrun se numesc greseli

| Andrei_Robert_1994_lPpI explică:

Etcetera