| mia_8736 a întrebat:

Care este diferenta dintre un adjectiv si un adverb din punct de vedere gramatical?

Răspuns Câştigător
| Joanne_1370 a răspuns:

Adjectivul sta pe langa un substantiv si-l defineste gen: cal frumos, (frumos e adjectiv) si adverbul defineste un verb, sta pe langa verb, are si numele ad-verb si e gen: Merge greu (greu e adverb). Adjectivul se acorda in gen, nr. si caz cu substantivul determinat, adverbul nu se declina, nu se conjuga.

2 răspunsuri:
| Miriam9 a răspuns:

Adjectivul se afla langa un substantiv, iar adverbul langa un verb.Ex: cana frumoasa->frumoasa-adjectiv / alearga incet->incet- adverb :*

| Elena010 a răspuns:

Adjectivul determina un substantiv si are cazuri, iar adverbul determina un verb, nu are cazuri, nu se conjuga si nu se declina. Funda?big grin