| TeuuuTzzaTtTa a întrebat:

Intr-o naratiune poate exista dialog?

Răspuns Câştigător
| Liviutz98 a răspuns:

Da, in naratiune poate exista si dialog. Poate ai vazut si la demontratii(demonstrati ca acest text apartine genului epic), la unele texte se spune. Modul de expunere dominant este naratiunea, care se imbina cu dialogul si descrierea. Funda?

14 răspunsuri:
| adriangabor92 a răspuns:

Da

| Alexalice10 a răspuns:

Nu,sunt 2 moduri de expunere diferite. Nu se folosește dialogul in naratiune, ci se transforma vorbirea directa in indirecta

| Ella3133 a răspuns:

Nu mereu dar se poate sa existe din cate stiu eu thinking

| Costel95 a răspuns:

Daaa, chiar este bine sa folosesti dialogul intr-o naratiune.

| Elsiane a răspuns:

Nu, pentru că narațiunea întrerupe dialogul.

| Robertyz a răspuns:

Intrebarea este gresita.Naratiunea si dialogul sunt 2 moduri de expunere diferite care exista in genul literar numit simplu proza.Mai poate exista si naratiunea in cazul anumit poezii in special al fabulelor, insa in 95 % din cazuri naratiunea este intr-o povestire cu actiune si personaje!

| IuLYaN17 a răspuns:

Nu! In naratiune nu are ce cauta dialogul.Pentru ca se povesteste.

| whoocares a răspuns:

Nu. in naratiune vorbirea directa ( dialogul) este transformata in vorbire indirecta ( dispar constructiile/verbele la pers. 1)

| NiallsFutureWife a răspuns:

Nu
In naratiune este doar povestire

| anonim9874 a răspuns:

Eu cred ca da i majoritatea naratiunilor exista dialoguri. eu Stiu ca majoritatea povestirilor au dialoguri intre personaje.

| bOgDy_7591 a răspuns:

Da

| Amaris a răspuns:

In primul rand naratiunea si dialogul sunt doua moduri de expuenre diferite.In al doilea rand se pot impleti.

| 124 a răspuns:

Da normal...(cred)

| M1hay a răspuns:

Intr-o naratiune nu poate exista dialog...naratiunea se impleteste cu dialogul! cu placere!