| jan33tt a întrebat:

Intre ce ani s a desfasurat primul razboi mondial? dau funda+vot

3 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Perioadă 28 iulie 1914 – 11 noiembrie 1918
Loc Europa, Africa şi Orientul Mijlociu, (pentru scurtă vreme şi China şi insulele din Oceanul Pacific)
Rezultat Victoria Antantei
Destrămarea imperiilor rus (Revoluţia şi crearea URSS), german (Prăbuşirea economică, germenii nazismului şi ai celui de Al Doilea Război Mondial), otoman (Revoluţia lui Kemal Atatürk şi modernizarea Turciei), austro-ungar (Dezmembrare).
Apariţia unor noi state în Europa Centrală şi Răsăriteană.
Casus belli Asasinarea arhiducelui Franz Ferdinand (28 iunie), urmată de declaraţia austriacă de război împotriva Serbiei (28 iulie) şi de mobilizarea Rusiei împotriva Austro-Ungariei (29 iulie

Sper ca te-am ajutat.Numai bine

| deejaydiablo a răspuns:

1914-1918 (stiu ca a inceput pe 28 iulie...)

| Tormentor a răspuns:

28 iulie 1914 – 11 noiembrie 1918 funda?