| Giii a întrebat:

Intru clasa a 9a si pana acum nu am invatat prea bine, dar vreau sa invat acum. Mi se spune ca nu sunt proasta, doar ca sunt lenesa.Nu stiu cum sa invat daca ma intelegeti.Memorez repede dar ma plictisesc sa stau cu un caiet in fata si sa tot repet. Vreau sa invat logic dar nu am idee cum. Ma puteti ajuta cu niste sfaturi?:-ssad chiar vreau sa invat anul asta.

Răspuns Câştigător
| TheNinthKoopa a răspuns:

O situatie similara am si eu. Doar ca eu intru in clasa a 8a si sa zicem ca am invatat binisor. In orice caz, sa-ti dau niste sfaturi:
1. Incearca sa gasesti o materie care sa-ti trezeasca interesul, poate istoria sau ceva care sa ti se para cat de cat ca are ceva interesant.
2. Daca ai vreo ocazie sa iei o nota buna mai pe degeaba (sa scoti date de pe net despre nu stiu ce chestie sau ceva suplimentar si usor) foloseste-o, mai ales daca stii ca la materia respectiva esti cam varza...
3. Incearca sa inveti logic. Daca inveti mecanic, si apoi te incurci cand te asculta sau cand dai un test, deja ai uitat tot, si asa ajungi sa regreti ca ai tocit. Ca sa inveti logic, nu te grabi. Daca e ceva mai greu de inteles sau mai incurcat cum e de exemplu chimia, incearca sa inveti incet si sa repeti chiar si aceeasi propozitie de cate ori e nevoie ca sa intelegi. Tocitul e ultima, dar ultima optiune.
4. Iarasi, daca ai lectii incurcate, poti sa scoti lucrurile care nu ti se par foarte importante si sa faci lectia sa para mai usor de inteles. Asta am incercat de multe ori si merge mai ales la istorie si chimie.
5. Cand inveti, fa sa fie liniste in jurul tau. Nu ti-as recomanda sa inveti sau sa-ti faci temele cu calculatorul/televizorul deschis, si nici macar sa asculti muzica in timp ce inveti, oricat de linistitoare ar fi ea, pentru ca te va face sa te concentrezi mai mult pe ea decat pe invatat.
6. Eu, cand vreau sa invat in cele mai bune conditii o lectie grea, inchid TV-ul, ma asez in pat si asa pot sa invat linistita.

Si un mic sfat, daca o sa iei o nota praosta:
Eu intr-a 5a am luat prima nota la franceza 4 si acum intr-a 7a am luat un 5 la biologie, dar imediat dupa notele asta am stiut ca trebuie sa-mi repar mediile cu orice pret si asta m-a motivat si mi-a dat un impuls ca sa iau note de 10 pe modul turbo, daca ma intelegi. laughing)

Oricum, sper ca te-am ajutat! big grin

5 răspunsuri:
| BibiBya a răspuns:

Exact asa sunt si eu.Niste prieteni mi-au spus sa invat intr-un mod placut si distractiv pentru mine.De la un timp am inceput sa invat ascultand muzica preferata.Si chiar merge. Uneori cand nu am niciun chef de muzica, incep si desenez si scriu povesti cu ce am de invatat.Asta este ce fac eu, si functioneaza la mine, sper sa te ajute. big hug Succes.

| AnnaSpiritualRavishment a răspuns:

Folosind logica.incerci sa intelegi tot ce citesti.gen iti explici tie ceea ce citesti.asa vei ajunge sa studiezi mai mult si vei intelege tot mai multe despre tot ce se petrece intrece in jurul tau

| LiBianca1235 a răspuns:

Simplu eu sunt in clasa a 3a si am trecut in a patra si faceam la fel si terminam temele la 12 noaptea dar nu am lasat nimic sa ma distraga si a mers

| PinkPanther a răspuns:

Aceiasi treaba am avut si eu cu lenea in liceu, toti profesorii imi spuneau ca sunt desteapta pacat ca sunt lenesa... si acum imi cam pare rau.
Incearca sa faci legaturi logice, nu e bine sa inveti ca papagalul. Pana iti pui bazele unei anumite materii o sa iti fie putin mai greu... dupa o sa le intelegi repede, si o data intelese inseamna ca sunt si invatate

| Stefanel_4683 a răspuns:

Iti pot impartasi metoda mea de invatat...
Ai putea sa transcrii ce ai de invatat pe un alt caiet...
La mine unul metoda asta functioneaza si ghici ce...m-am descurcat binisor in liceu