| navarre a întrebat:

Iosua 8:24-25 Fără milă.
După ce a isprăvit Israel de ucis pe toţi locuitorii din Ai, în câmp şi în pustie, unde îi urmăriseră ei, şi după ce toţi au fost trecuţi în totul prin ascuţişul sabiei, tot Israelul s-a întors la Ai şi a trecut cetatea prin ascuţişul sabiei.
În totul au fost douăsprezece mii de inşi ucişi în ziua aceea, bărbaţi şi femei, toţi oameni din Ai.
Puteti spune ca asemenea popor de barbari, a fost si este poporul ales de Dumnezeu?

4 răspunsuri:
| ramona30 a răspuns:

Stai asa ca ne aflam intr-o eroare. Nu poporul lui Israel a fost "alesul" lui D-zeu, ci D-zeu este creatia poporului lui Israel. Asta e foarte clar.
Evrei sunt cei care l-au inventat pe d-zeu, ei au scris si cartea despre el si asa ca d-zeu este asa cum le convine lor.
Nu inteleg cum cred in zeul creat de un anume popor si olandezi, romani, zimbabueni, botsuanezi etc?

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ce nu au inteles oamenii e ca Dumnezeu e in inima fiecaruia oricum s-ar chema el si singura creeatie a lui este existenta si "a ucide"indiferent ce, se constituie un act de impotriva existentei si deci impotriva creatiei insasi...Deci ucidem cu trairea intensa a sentimentelor celui ucis?